Sarımsak Zeytinyağı Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sarımsak Zeytinyağı Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak zeytinyağı kürü, saç bakımı için son yıllarda popüler bir şekilde kullanılan bakım kürlerinden biridir. Saç dökülmesini yavaşlatan ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayan kürün saçlar üzerinde daha pek çok faydası vardır. Sarımsağın içerisinde barındırdığı vitaminler, sülfür ve selenyum, zeytinyağının yumuşatıcı etkisi ile birleştirilerek kullanıldığında yıpranmış saçları onarır, dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar. Dolayısıyla sarımsak zeytinyağı kürü saç bakımı için kullanılabilecek doğal ve ekonomik bir bakım ürünüdür.

Kürde kullanılan sarımsak, saçlar, tırnaklar, cilt ve sinirler için oldukça faydalı olan sülfür bakımından zengin içeriğe sahiptir. Ayrıca E vitamini ve selenyum yönünden de iyi bir kaynaktır. Selenyum ve E vitamini sarımsağın vücut tarafından daha iyi işlenmesini sağlayarak birçok alanda olumlu etki yaratır. Yine sarımsağın içinde yer alan C vitamini, antioksidanlar, B6 ve B1 vitaminleri yıpranmış ve canlılığını yitirmiş saçları besleyerek kolajen üretimini destekler.

Sarımsak kullanılarak hazırlanan bakım ürünleri yeniden saç oluşumunu destekler, saçların zayıflamış alanlarını onararak yeni saç çıkmasını sağlar. Bu yönde yapılan bazı bilimsel çalışmalarda bulunmaktadır. Sarımsak içerikli kozmetik ürünlerini kullanmaktansa evde sarımsak dövülerek saç bakımında kullanılabilir. Bu sayede daha etkili sonuçlar alınabilir.

Kürde kullanılan zeytinyağı, saç derisi ve saç tellerinin yumuşamasını sağlar. Yıpranmış ve kolayca kırılan saçları onarır. Saç şekillendirmek için kullanılan ürünlerin yaratmış olduğu olumsuz etkiler zeytinyağı ile giderilebilir. Zeytinyağı saçlar ya da cilt için düzenli kullanıldığında cilde ve saçlara parlaklık kazandırır. Cilt ve saçın nem oranını korur. Saçların daha hacimli olmasını sağlar.


Sarımsak zeytinyağı kürü nasıl kullanılır?


Saç bakımı için kullanılacak sarımsak ve zeytinyağı kürünü hazırlamak için sarımsaklar soyulur ve havanda dövülür. Bu şekilde tek başına da kullanılabilir. Dövülen sarımsağın suyu saç derisine masaj yapılarak sürüldüğünde olumlu etkilerinden kısa sürede yararlanılabilir. Aynı şekilde zeytinyağı da tek başına saç bakımı için kullanılabilir. Kür için dövülen sarımsaklar bir kabın içine alınır ve üzerine saçın yoğunluğuna göre zeytinyağı eklenir. Hazırlanan kür haftada bir defa düzenli olarak saç diplerinden başlanıp, saç uçlarına kadar tamamen sürülür. Saçlar bir bone yardımıyla kapatılarak 1 saat bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra saçlar doğal, sarımsak ve zeytinyağı içerikli şampuanla yıkanır.

Sarımsak Zeytinyağı Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zeytin Budama Nasıl Yapılır?

Zeytin Budama Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6