Sarımsak ve Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sarımsak ve Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak ve Zeytinyağı, Doğal ürünlerin en faydalılarından ikisi deseler herkesin aklına zeytinyağının mucizesi ve sarımsağın antioksidan özelliğinin geldiğini biliyorum. Bu iki doğal ürünün hiçbir yan etkisi olmamasına karşılık vücuda, güzelliğe, saçlara ve cilde, yaralara, tansiyona ve pek çok şeye faydası bulunmaktadır. Sarımsak çoğu zaman kokusu dolayısıyla tüketilmez ve kötü gelebilir. Fakat sarımsak kokusunun kalıcı olmaması ve sarımsak kokusunu gidermenin yollarını bularak bu bitkisel mucizeden mahrum kalmamız gerekmektedir. O halde sarımsak ve zeytinyağının neye faydası varmış bir göz atalım.


Sarımsak ve Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

 • Sarımsak ve zeytinyağını karışım olarak ya da ayrı ayrı tüketebilirsiniz. Sarımsak saçlarınızın gürleşmesine ve daha hızlı uzamasına tansiyonunuzun dengelenmesine, vücutta bulunan zararlı bakterilerin vücuttan atılmasına iyi gelir. Zeytinyağı ise daha parlak ve nem oranı dengelenmiş bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Zeytinyağını kanayan ya da tahriş olmuş yaralarınızın üzerine uygularsanız yaranın iyileşme süreci daha hızlı olur.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak boğazda oluşan tahrişin yumuşamasına ve giderilmesine imkân sağlar.
 • Zeytinyağını saçlarınıza sürdüğünüzde en az iki saat bekletip ılık suyla yıkarsanız saç kırıklıklarınız da azalma olduğunu göreceksiniz.
 • Aynı şekilde sarımsağı da şampuan şişesine bir diş atarak saçlarınızın doğal olarak gürleşmesine imkân yaratabilirsiniz.
 • Tüm bunların yanında sabahları bir diş sarımsağı çiğnemeden yutun. Bu sizin daha sağlıklı ve daha dinç olmanızı sağlar.
 • Kansere yakalanma riskini azaltır.
Dikkatli olmanız gereken burada zeytinyağının doğal olması gerekmektedir. İmkânınız varsa saf zeytinyağı en faydalısı olacaktır. Piyasada bu işi ticarete dökmüş ve kar amacı güden pek çok işetme zeytinyağının içine daha ucuz malzemeler karıştırarak, zeytinyağının kalitesini de düşürmektedir. Bu nedenle dikkatli olmalı ve titiz bir tercih yapmalısınız.

Sarımsak ve Zeytinyağı Yorumları

soru

Remzi filiz

14 Ağustos 2018 Salı

Zeytinyagin icinde bekletilen sarimsagin kokusu etkisiz hale geliyor

Cevap yaz
cevap

Deryanur

14 Ağustos 2018 Salı

Zeytinyağı sarmısağın kokusunu düşüeebilir. Uzun süre zeytinyağında bekleyen sarmısağın kokusu azalır. Bunun yanı sıra sarmısağın lezzetine lezzet eklenir. Birçok yemekte kullanılan zeytinyağının lezzet konusunda önemli bir yeri vardır. İçine girdigi yemeğin tadını yumuşatır bize güzel tatlar sunar. Ayrıca zeytinyağı sarmısağın içinde yer alan besinlerden de birşey kaybettirmez.

cevap

Püren

14 Ağustos 2018 Salı

Remzi Bey, birçok kişi sarımsağı çok sevse bile maalesef kokusu nedeni ile tüketememektedir. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi zeytinyağında bekletilen sarımsağın kokusu ciddi anlamda düşmektedir.

soru

Hüseyin USLU

21 Mart 2018 Çarşamba

Zeytinyağının içine üzeri bıçakla çizilip bekletilen sarımsakların yenmesi vücuda dinçlik veriyor ve sarımsağın etkisini artırıyıyor

Cevap yaz
cevap

Semine

26 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba, Sarımsak ve zeytinyağı bir araya geldiğinde eşsiz bir şifa kaynağı oluşturmaktadır. Bunun için doğru ve güzel şekilde kullanılırsa, daha fazla fayda sağlayacaktır. Dökülen saçlara yada kepek oluşumuna karşı zeytinyağı ve sarımsak iyice karıştırıp krem şekline getirdikten sonra saça sürülmelidir. Ciddi hastalık olan kansere karşı da yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çörek Otu Yağı ve Zeytinyağı Karışımı

Çörek Otu Yağı ve Zeytinyağı Karışımı

Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytin Kaç Kalori?

Zeytin Kaç Kalori?

Zeytin Fidanı Türleri ve Özellikleri

Zeytin Fidanı Türleri ve Özellikleri

Zeytinyağı Bal Yumurta Saç Maskesi

Zeytinyağı Bal Yumurta Saç Maskesi

Güncel

Yabani Zeytin Türleri ve Özellikleri

Yabani Zeytin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Zeytinyağlı Kapuska Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı Kapuska Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6