Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkarılır, çoğunlukla zeytinyağı dökülen yere ve kıyafetlere göre farklı olarak temizlenmektedir. Çünkü zeytinyağı halılara, koltuklara ve en sık olarak üzerimizdeki elbiselere genellikle sıçrayarak benek benek lekesi olurken bazen de dikkatsizlik sonucunda dökülmektedir. Eğer zeytinyağı döküldüğü zaman hemen müdahale edilerek leke çıkarılmaz ise giysilerde zeytinyağı lekesi bariz bir şekilde kendini göstermektedir. Ancak doğru müdahale ve uygun malzemeler ile temizlenirse zeytinyağı lekesini kolaylıkla çıkarmış olursunuz.


Pamuklu Kumaşlarda Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkarılır


Eğer zeytinyağı üzerinizde bulunan pamuklu bir kıyafetinize dökülmüş ise direk makinede yıkama işlemi yapmadan önce kıyafet kuru bir haldeyken su değdirmeden kuru sabun kullanarak zeytinyağının döküldüğü yere bastırarak iyice ovun. Daha sonra makineye atarak normal yıkama işlemini başlatın. Kıyafetinizdeki zeytinyağı lekesinden hiçbir şekilde eser kalmayacaktır.


Kadife Kumaşlarda Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkarılır


Zeytinyağı kadife kumaş üzerine dökülmüş ise hemen kumaşın ters yüzünü çevirin. Daha sonra pamuğun üzerine bir miktar tiner ya da benzin dökün ve kumaşa çok fazla bastırmadan tampon yapar mış gibi bastırmadan silelim. Kumaşın üzerinden zeytinyağı lekesini çıkarttıktan sonra nemli bez koyalım ve buharlı ütü ile ütüleyin. Bu şekilde kadife kumaşın üzerinde herhangi bir zeytinyağı lekesi kalmamış olur ve kolay temizlenir.


Normal Halılardan Zeytinyağı Lekesi Nasıl Temizlenir


Halının üzerine zeytinyağı dökülünce her kadın çok panikler ve sıcak su kullanarak ya halıyı yıkar ya da silmeye çalışır. Fakat buradaki en büyük hata ise sıcak su kullanımı halıdaki zeytinyağı lekesini çıkarmaz aksine iyice yerleşmesine yardımcı olurken kuruduktan sonra kendisine olan has kokusunu da halıya vermiş olur. Bu şekilde bir zeytinyağı lekesini temizleme işlemi oldukça yanlıştır. Aslında halılardan zeytinyağı lekesini çıkarmak oldukça basit ve çok fazla zahmet gerektirmeyen bir iştir. Öncelikle zeytinyağı dökülen halının üzerine bolca karbonat dökün. Daha sonra zeytinyağı lekesinin bulunduğu yerdeki karbonatı halıya yedirene kadar bastırarak ovun. Ovma işleminden sonra halıyı balkona asarak kurutun. En son halı kuruduktan sonra zeytinyağı lekesinin olduğu bölgeyi fırçalayarak lekeden tamamen kurtulunuz.


Yün Halılarda Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkarılır

Yün halıya dökülen zeytinyağı lekesini çıkarmak oldukça kolaydır. Evinizde bulunan bir parça kumaşın üzerine benzin ya da tiner döktükten sonra zeytinyağı lekesinin olduğu yeri silerek temizleyin. Daha sonra başka bir bez ile sildiğiniz yeri iyice leke çıkana kadar bastırarak silelim. Mutlaka bezin yönlerini değiştirerek zeytinyağı lekesini siliniz.


İpek Kumaş ve Yün Kumaşlardan Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkarılır

İpek veya yün kumaşa üzerine dökülmüş olan zeytinyağının lekesini çıkarmak için çöven otu tozu, tuz ya da talk pudrası serpelim. Genellikle kullanılan bu maddeler zeytinyağı lekesini kolaylıkla emerler. Talk pudrası zeytinyağı lekesini emdikten sonra ovarak temizleyelim. Daha sonra temiz bir bezin üzerine bir miktar tineri dökelim ve kumaşı güzelce silelim. En son işlem kumaşın alt ve üst tarafına peçete ya da havlu kâğıt koyarak buharlı ütü ile ütüleyelim.


Koltuk Döşemelerindeki Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkarılır

Öncelikle koltuktaki zeytinyağı lekesinin üstüne bol miktarda talk pudrası ya da çöven otu tozu dökelim. Takriben bir saat kadar bu şekilde bekletelim ve bekleme işleminde sonra güzelce fırçalayalım. Fırçalama işlemi bittikten sonra bir parça pamuğun üzerine amonyak dökelim ve aynen tampon yapar mış gibi lekeyi fazla bastırmadan silelim.

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni