Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı, sağlık adına en yararlı besin maddelerinden biri olan zeytinyağı, içeriğinde çok yüksek besinler barındırdığından birçok hastalığın tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çok eski yıllardan bu tarafa birçok kozmetik ürün içinde zeytinyağına yer verilmektedir. Dahili ve harici kullanımı sayesinde saç sağlığı, cilt sağlığı haricinde sindirim sistemi sağlığı içinde çok sık kullanılan bir üründür. E ve K vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahip olan zeytinyağı ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir gibi minerallerce de zengindir.


Zeytinyağının cilde faydaları nelerdir?


Doğal zeytinyağı cildin kimyasal yapısı ile oldukça uyumludur. Bu özelliğiyle kuru cilt tipine sahip olan kişilerde çok yararlıdır. Dirsek ve diz kapaklarında aşırı kuruluğa karşı kullanılabilir. Düzenli aralıklarla kullanıldığında cildin yumuşamasını pamuksu bir yapıya sahip olmasını sağlar. Zeytinyağı cilt için tek başına kullanılabileceği gibi farklı ürünlerle karıştırılarak da kullanılabilir. Yaşlanmaya bağlı ciltteki izlere karşı, avokado püre haline getirilir ve zeytinyağıyla karıştırılarak cilde sürülür. Yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Bu işlem düzenli yapıldığında cildin daha genç ve daha sağlıklı bir görünüm kazanması sağlanabilir. Kuru cilde sahip olan kişiler gece yatmadan önce cildine zeytinyağı tatbik edebilir. Bu uygulama cildin yumuşamasını, ciltte hastalık varsa iyileşmesini sağlar. Tüm bunların haricinde güneş yanıkları içinde zeytinyağı kullanılabilir.

Zeytinyağı makyaj temizlemek içinde kullanılabilir. Cildi tahriş etmeden derinlemesine temizlik sağlar. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler içinde inanılmaz şifa kaynağıdır. Hassas cilt yapısı kullanılan birçok ürüne karşı alerjik reaksiyon sergileyebilir. Zeytinyağı özellikle Hint yağı ile karıştırılarak kullanıldığında cildi temizleyerek bakım yapar. Cildin serbest radikallerden, ölü hücrelerden, yağdan, kirden arınmasını sağlar. Etkili bir antioksidan olan zeytinyağı tahrişi ve kırışıklığı engelleyerek yaşlanmayı geciktirir. Cilt hücrelerinin ihtiyacı olan vitaminler zeytinyağı sayesinde karşılanabilir.


Zeytinyağının saça faydaları nelerdir?


Zeytinyağı ciltte olduğu kadar saç sağlığı içinde önemli bir besin kaynağıdır. Kuru saçlarda inanılmaz etkili olan zeytinyağı, saçları yumuşatarak daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Çukur bir kabın içine bir miktar su koyulup, üzerine 5 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı bal eklenip karıştırılır. Karışım saçlara uygulanarak 20 dakika bekletilir. Saçların yumuşak ve doğal bir görünüm kazanmasını sağlayan kür, saç derisi içinde oldukça yararlıdır. Saç diplerinin nefes almasını sağlar. Nemlenen saçlarda kırık ve dökülme olasılığı azalır, saç köklerini kuvvetlendirir.


Zeytinyağının diğer faydaları nelerdir?


Sindirim sistemi: Saç ve ciltten sonra zeytinyağının en önemli faydası sindirim sistemi üzerindedir. Bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkisi vardır. Basur ve kabızlığa karşı iyi gelir. Sindirimi kolaylaştırır ve antioksidan etkisiyle bağırsakların zararlı maddelerden arınmasını sağlar.

Diyabet: Zeytinyağı diyabet hastalığı için son derece faydalı bir üründür. İçeriğinde kan şekerini dengeleyen kimyasallar bulunduran zeytinyağı, vücutta adeta insülin görevi görür ve yaşanan problemlerin azalmasını sağlar.

Kolesterol: Zeytinyağının kolesterole iyi geldiği yapılan bilimsel çalışmalar sonucuna göre de kanıtlanmıştır. Ancak kullanılan zeytinyağının organik olması gerekir.

Göğüs kanseri: Zeytinyağı, günümüzde kadınlarda çok sık rastlanılan göğüs kanserine yakalanma olasılığını azaltmaktadır. Emzirme döneminde göğüs uçlarında oluşan çatlaklara karşı da faydalı bir besindir. Göğüs ucunda oluşan çatlakların iyileşmesini sağlar.

Kan basıncı: Zeytinyağının kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutucu özelliği bulunmaktadır.

Karaciğer sağlığı: Etkili bir antioksidan olan zeytinyağı bu özelliği ile vücudu serbest radikallere karşı korur. Serbest radikaller vücutta en fazla karaciğere zarar verir ve bu anlamda zeytinyağı karaciğer sağlığını koruyucu etki yaratır.

Alzheimer hastalığı: Zeytinyağının içeriğinde yer alan oleocanthal adlı madde Alzheimer hastalığı üzerinde oldukça etkilidir. Zeytinyağı hastalığa yol açabilecek etkenleri ortadan kaldırarak beyin ve zihin sağlığını korur.

Kemik sağlığı: Zeytinyağı vücut için gerekli olan kalsiyumun emilimini arttırır. Kemiklerin esnemesini sağlayarak kırılganlığa karşı korur. Romatoid artrit ve osteoporoz gibi ciddi kemik hastalıklarına karşı faydalıdır. Bu tür hastalıkların gelişme riskini azaltır.

Ruh sağlığı: Çağımızda ruh sağlığı ile problemler her geçen gün artarak devam etmektedir. Stres yaşanan en önemli ruhsal sorunlardan biridir. Stres zamanla depresyon gibi çok ciddi problemlere yol açabilir. Stres ve depresyon kişide hem fiziksel hem de ruhsal olarak ciddi anlamda etkiler bırakır. Zeytinyağını düzenli bir şekilde ve belirli ölçülerde içmek stres ve depresyon gibi durumlara karşı vücudu korur.

Kilo verme: Zeytinyağı bağırsak hareketlerini arttırdığı için kilo vermeye yardımcı olur. Hazmı ve sindirimi kolaylaştırır. Özellikle hareketsiz yaşam tarzına sahip olan kişiler kilo almaya daha yatkındır. Bu kişiler kilo vermek için zeytinyağından yardım alabilir.


Zeytinyağının zararları nelerdir?

Zeytinyağının sağlık için faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Fakat bazı durumlarda ya da aşırı kullanıldığında birtakım yan etkilere yol açabilir. Bu yan etkiler şu şekilde sıralanabilir;
  • Aşırı zeytinyağı tüketimi damarların tıkanmasını tetikleyebilir.
  • Aşırı kullanım vücutta yağ dengesinin bozulmasına yol açabilir.
  • Cilde uzun süre ve aşırı şekilde zeytinyağı sürmek tahrişlere yol açabilir. Bu nedenle cilt için belli, aralıklarla kullanılmalıdır.

Zeytinyağı Yorumları

soru

Ataullah

11 Eylül 2018 Salı

İyi günler aşağıda zeytin yağının faydalarını yazmışsınız. Ben zeytini somun ekmeği ile yemeyi çok sevinirim. Zeytin yağının haydalarını da herkes biliyor. Ama zeytin yağı ile depresyonun ne alakası var. Bunu anlamadım. Benim sorum zeytin yağı depresyona nasıl iyi gelir?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6