Zeytin Yaprağı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zeytin Yaprağı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytin yaprağı çayı, günümüzde bitki çayı olarak birçok yerde bulunabilen bir çaydır. İnsanlarda çok büyük faydaları olan bu çay özellikle kadınlarda zayıflamaya yardımcı olması nedeniyle tüketilmektedir. Bu çay, birçok Uzman tarafından insanların diyet listesine yazılmaktadır. Düzenli ve sürekli olarak kullanılan zeytin yaprağı çayı, insanlarda çok önemli etkiler yapar. Zeytin yaprağı çayının tek kötü yanı vardır. Buda tadının biraz acı olmasıdır. Tadının acı olması nedeniyle bu çayı birçok kişi tüketmez. Eğer sizlerde lezzeti nedeniyle bu çaydan uzak duruyorsanız, uzak durmak yerine içerisine bir miktar bal koyarak hem bu çayın çok daha faydalı olmasını hem de daha tatlı olmasını sağlayabilirsiniz. Eski zamanlarda tıbbı henüz gelişmemiş olması nedeniyle zeytin yaprağı çayı, tedavi amaçlı insanlarda ilaç olarak kullanılırdı. Son derece eski zamanlardan gelen bu çayın Giritliler tarafından da kullanıldığı ortaya çıkarılmıştır. Zeytin yaprağının şeklide dünya üzerinde barışı temsil etmektedir. Bu çay, insanlarda 1800 yıllarında sıtma hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.


Zeytin yaprağı çayının faydaları nelerdir?

 • Zeytin yaprağı çayının en büyük özelliği çok mükemmel bir antibiyotik etkisinin olmasıdır. Doğal bir antibiyotik olan bu çay ile insan vücudunda oluşan iltihaplar tamamen ortadan kaldırılabilir. Özellikle çocuklarda tıbbi antibiyotik ilaçları kullanmak yerine bunun gibi bitki çaylarını kullandırarak faydalar sağlayabilirsiniz.
 • Zeytin yaprağı çayını antibakteriyel madde olarak kullanabilirsiniz. Bakterilerin öldürülmesinde kullanabileceğiniz bu çayı, cildinizdeki bakterileri öldürmek için de kullanabilirsiniz.
 • Yüksek kan basıncını düşürmek için tıbbi bir ilaç kadar zeytin yaprağı çayı da etkili olur. İnsanlarda farklı nedenlere bağlı olarak oluşan yüksek kan basıncı bu çayın belli bir miktar tüketilmesiyle rahat bir şekilde düşürülebilir.
 • Sürekli ve düzenli olarak kullanılan zeytin yaprağı çayı, insanlarda kolesterolün düşürülmesinde etkin rol oynar. Eğer sizlerde de kolesterol problemi varsa bol bol zeytin yaprağı çayı tüketebilirsiniz.
 • Soğuk algınlığında da zeytin yaprağı çayı önemli etkiler yapmaktadır. Bol bol tükettiğiniz bu çay sayesinde 1 haftada atlatılacak soğuk algınlığını 4 güne düşürebilirsiniz. Fakat hastalığınız süresince bol bol tüketmeniz gerekmektedir.
Zeytin yaprağı çayının daha birçok farklı faydası bulunmaktadır. Özelikle yaprak içerisinde bulunan ve insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitaminleri barındırması çok önemlidir. Bunun için vitamin amacıyla da zeytin yaprağı çayını tüketebilirsiniz. Günümüzde toz olarak birçok yerde zeytin yaprağı çayı bulunmaktadır. Fakat birçok Uzman bu ürünlerin herhangi bir faydasının olmadığını söylemektedir. Bunun için eğer sizler zeytin yaprağı çayını faydaları amacıyla içecekseniz kesinlikle orijinal çay yapmalısınız. Bunun için aktarlardan kurutulmuş zeytin yaprağı alın ve kaynatılmış su içerisinde birkaç tane atın. Bu şekilde demlenmesini bekleyin ve aç karınla tüketin.


Yan etkileri nelerdir?


Zeytin yaprağı çayı, aşırı bir şekilde kullanılmadığında insanlarda herhangi bir yan etki yapmamaktadır. Fakat bazı insanların aşırı bir şekilde zeytin yaprağı çayı tüketmesi nedeniyle başta ishal sorunu olmak üzere bazı sindirim problemleri ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra insanlarda safra kesesi taşı varsa yine bu bitki çayının kişide yan etkiler yapacağını söyleyebiliriz. Bazı insanlarda da şeker hastalığı ve tansiyon hastalığı gibi süreklilik gösteren hastalıklar bulunur. Bu hastalıkların kişilerde farklı yan etkiler yapması nedeniyle problemler ortaya çıkabilir. Eğer sizlerde bu gibi hastalıklar varsa kesinlikle doktorunuzla görüşmeden bu çayları tüketmemelisiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Zeytinyağlı Mantar Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı Mantar Tarifi ve Malzemeleri

Evde Zeytin Yapı mı?

Evde Zeytin Yapı mı?

Zeytinyağlı Bakla Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı Bakla Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Zeytin Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Zeytin Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Zeytin Bakımı Nasıl Yapılır?

Zeytin Bakımı Nasıl Yapılır?

Güncel

Zeytinyağlı Bezelye Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı Bezelye Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6