Bebeğe Zeytinyağı Sürmek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeğe Zeytinyağı Sürmek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeğe zeytinyağı sürmek, Zeytinyağı mutfakta yağ olarak kullanılırken; evde eksik edilmemesi gereken gıdalar arasında yer alır. Zeytinyağı doğal ilaç olarak kullanılırken; cildin mükemmel görünmesini sağlayan ve cildi besleyen, doğal vitaminler içeren bir gıdadır. Zeytinyağı çocukların bakımı üzerinde de mükemmel etkiler yaratır. Özellikle yeni doğan bebeklerin problemlerinin giderilmesini destekler. Yardımcı bir ürün olarak kullanılan zeytinyağı bebek ve çocukların bakımında birçok şekilde kullanılır. Şimdi zeytinyağının bebeklerdeki faydalarından bahsedelim.
 • Bebeklerin saç diplerinde oluşan kepek gibi yapıların giderilmesinde oldukça faydalıdır. Halk dilinde konak adı verilen kabuklanma şeklindeki saç dibi rahatsızlığı üzerine uygulanacak zeytinyağı ile bu bölgede bulunan konak adı verilen kepeğin giderilmesine katkı sağlar. Zeytinyağı bebeğinin saç derisine bir miktar sürüldükten sonra yavaş yavaş parmak uçlarıyla uygulanacak masajla bu bölgede bulunan konakların yumuşaması sağlanır. Daha sonra bebeğin ılık suyla banyo yaptırılması esnasında kafa bölgesinde bulunan konakların giderilmesine katkı sağlamış olunur. Bebeğin kafa bölgesindeki konakların giderilmesini sağlar iken saç derisinin zeytinyağını emmesi ile saçlara dolgunluk kazandırır.
 • Zeytinyağı bebeğin başlarına alacağı darbeler ile bu darbelerin bulunduğu bölgeye zeytinyağı sürüldüğü zaman; bölgenin hem yumuşaması sağlanır hem de ağrı gibi oluşumların giderilmesine katkı sağlar. Bebeğin herhangi bir bölgesinde bulunan yaranın üzerine uygulanacak zeytinyağı sayesinde yaraların tedavi edilmesi hızlanır.
 • Ayrıca zeytinyağı soğuk algınlığı gibi problemlerde oldukça yardımcı bir etken olarak kullanılır. Soğuk algınlığı olduğu zaman bebeğin burun ve etrafına zeytinyağı uygulandığı zaman, bu bölgede bulunan tahrişlerin giderilmesine katkı sağlar.
 • Bebeği uygulanacak popo kısmındaki zeytinyağı uygulaması sayesinde kaka yapamama gibi durumların giderilmesi sağlanır. Uzun süre kaka yapamayan bebeklerin kaka yapmasını sağlamak için popo bölgesinin ağız kısmına sürülen zeytinyağı sayesinde popo kısmının ağzı yumuşatılarak kaka yapmasına yardımcı olunması amaçlanır.
 • Ayrıca zeytinyağı 1 tatlı kaşığı göbek bölgesine sürülerek hafif hafif parmaklar yardımıyla bu bölgenin masaj yapılması ile burada bulunan ağrıların giderilmesi sağlanırken; göbek bölgesini ısıtılması ile karında bulunan gazın çıkmasına destek sağlar.

 • Bebeklerin poposunda bulunan pişik gibi problemler sonucunda popo kısmında oluşan kızarıklığın giderilmesinde oldukça etken madde olarak kullanılır. Bebeğin temizliği için kullanılan ıslak mendil gibi katkı maddesi içeren ürünler sebebiyle ve bebeğin idrarının bu bölgeyi tahriş etmesi sonucunda bu bölgede bulunan kızarıklıkların giderilmesinde zeytinyağı uygulaması kullanılır. Bebeğin popo bölgesinde bulunan kızarıklığı gidermek için öncelikle ıslak pamuk ile bu bölgenin temizlenmesi sağlanır. Temizlenip kurulandıktan sonra bir tatlı kaşığı zeytinyağı bebeğin popo kısmına sürerek parmak uçlarıyla hafif hafif masaj yapılarak bölgenin zeytinyağı emmesi sağlanır. Daha sonra uygulanan zeytinyağını cildin emmesi ile kısa süre sonra burada bulunan tahriş ve kızarıklığın giderilmesi sağlanır.
 • Bebek ve çocukların ayak veya el bölgelerine batan dikenlerin çıkartılmasında da zeytinyağı mükemmel bir araç olarak kullanılır. Dikenin battığı bölgenin üzerine bir miktar zeytinyağı sürülmesi ile hafif hareketler ettirilmesi sayesinde, belirli bir süre sonrasında dikenin bulunduğu bölgeden kendiliğinden çıkması gözlenir. Böylelikle hem bu bölgenin tedavi edilmesi sağlanırken hem de zeytinyağı sayesinde dikenin kolaylıkla çıkartılması sağlanır.
 • Bebekleri bütün vücuduna uygulanacak zeytinyağı sayesinde bebeklerin kemik gelişimine katkı sağlar.
 • Zeytinyağı bebeklerin mafsal ağrılarına oldukça iyi gelir. Dişleri çıktığı zaman bebeklerin ağızlarına zeytinyağı sürüldüğünde hem dişlerin daha etkili korunması sağlanırken hem de bebeklerde bulunan diş eti problemlerinin giderilmesine katkı sağlar.

Bebeğe Zeytinyağı Sürmek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Zeytin Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Zeytin Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağı Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytin Türleri ve Özellikleri

Zeytin Türleri ve Özellikleri

Saç İçin Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Saç İçin Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6