Aç Karnına Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aç Karnına Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aç karnına zeytinyağı, sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli bir ip ucudur. Sizi olabilecek çoğu hastalıklardan korur ve cildi güzelleştirerek olabildiğince genç kalmayı sağlar. Ayrıca bağırsak kanseri oluşumunu en alt seviyeye düşürmeye yardımcı olur. Zeytin, zeytin ağacının bir meyvesi olan zeytinin kendisi ve içerisindeki çekirdekleriyle birlikte bazı makinelerden geçirilerek hiçbir kimyasal zararlı işlem olmadan, zararlı katkı maddesi bulundurmadan, naturel haliyle elde edilmiş olan, normal bir oda sıcaklığında sıvı bir şekilde tüketilebilen, yeşilimsi ve sarımtırak renk karışımı içerisinde olan bitkisel yapıya sahip sıvı yağdır. Mısır özü, Ayçiçek yağı ve benzeri yağlardan en önemli ayrıt edici olan özelliği ise oldukça doğal yollardan üretilmesidir. Zeytinyağı alırken özellikle zeytinin türüne, üretim senesine, zeytinin sıkılma şekline ve geldiği bölgenin jeolojik olarak özelliğine bakılması oldukça önem taşır. Zeytinyağı içerisinde, A, C, E ve K vitaminleri gibi önemli bileşenler bulundururken aynı zamanda, kalsiyum, kükürt, potasyum, fosfor, demir, bakır ve magnezyum gibi çok farklı minerallerde içermektedir. Bu özelliklerinden dolayı aç karnına zeytinyağı oldukça faydalıdır. Tok karnına veya yemeklerle de birlikte fayda gösterir. Fakat aç karnına oldukça hızlı bir şekilde vücudun içerisinde işlevini tamamlar.


Aç karnına zeytinyağı faydaları nelerdir?

 • Zeytinyağı aç karnına sabahları 2 yemek kaşığı kadar tüketilmesiyle, E vitamini ve selenyum gibi mineralleri oldukça çok bulundurmasından dolayı damar sertliği ve aniden oluşan veya sonradan ilerleyen kalp krizi riskine karşı en güçlü ilaçlardan biri olarak bilinmektedir.
 • Günlük olarak sadece sabahları aç karnına iki yemek kaşığı kadar zeytinyağı içildiğinde, kötü huylu olan kolesterolün en düşük seviyeye düşmesini sağlarken, damarların sağlığını korumaya çalışan iyi huylu kolesterolün de yükselmesine olanak sağlar. Yapılan bu işlevi diğer yağlardan farklı olarak, oleik asit sayesinde yaptığı bilinmektedir.
 • Aç karnına zeytinyağı, tüketen hipertansiyon hastalarında yaklaşık olarak 6 ay kadar bir zaman dilimi sonrasında, kullanmış oldukları tansiyon ilaçlarının dozajının eksiltilmesi ile felç gibi önemli rahatsızlıklara yol açmadan kan basıncını azalttığı bilinir.
 • Aç karnına zeytinyağı tüketilmesiyle birlikte yaşlanmayı geciktirmek mümkündür. İçerisinde çok az miktarda linoleik asit, prostaglandin olarak bilinen maddeler sayesinde insan hücrelerinde yer alan ve vücudun kendi kendini yenilenmesinde önemli bir yeri olan bu maddenin üretimini kolaylaştırır.
 • Ayrıca bağırsak kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Zeytinyağının içerisinde bulunan doğal bileşimi olarak bilinen fenolik bileşikler bir diğer oleik asit ile bir araya toplanarak kontrolsüz hücre artmasını baskılayıcı etkileşim göstererek kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye çalışmış olurlar.
 • Düzenli olarak aç karnına zeytinyağı tüketildiği taktirde kabızlık gibi tuvalet sorunları yaşayan kişilerde oldukça etkili bir yöntem olmuştur.

Aç Karnına Zeytinyağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zeytin Kaç Kalori?

Zeytin Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6