Siyah Zeytin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Siyah Zeytin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah zeytin, Zeytingiller familyasına ait olan ve Akdeniz iklimine özgü, yaklaşık 10 metre uzayabilen bir ağacın meyvesidir. Zeytin önce yeşil daha sonra siyaha dönüşür. A, C, E vitaminlerinin yanı sıra kolor, kalsiyum, protein ve kükürt gibi mineraller bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Kahvaltıların yıldızı olan siyah zeytinin sağlık içinde çok faydalıdır.


Siyah zeytinin faydaları nelerdir?

  • Yapılan araştırmalara göre siyah zeytinin kalp sağlığını koruyucu etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kötü kolesterolü de düşürücü etkiye sahiptir. Kalp ve damar sağlığını korur. Kalpta gelişen ritim bozukluğuna karşı iyi gelir. Vücutta serbest radikaller kolesterolü olumsuz yönde etkiler ve bu olumsuzluk nedeniyle kan damarları zarar görür. Zarar göre kan damarları zamanla kalp krizine neden olabilir. Zeytin antioksidan bakımından zengin içeriğe sahiptir ve bu özelliği ile kalp hastalıklarını önler.
  • Siyah zeytin, kilo vermek için tüketilebilir. İçeriğinde bulunan değişik doymamış yağlar vücutta zayıflatıcı etki yaratır. Özellikle karın yağlarını eritmek için tüketilebilir.
  • Siyah zeytin kanseri önleyici etkiye sahiptir. Antioksidan özelliği ile kansere karşı doğal bir koruma sağlar. Aynı zamanda DNA içinde faydalı bir besin maddesidir.
  • Siyah zeytin alerjiye karşı iyi gelir. Yapılan araştırmalarca da bu etkisi kanıtlanmıştır. Genel olarak alerjik tedavilerde zeytinden yararlanılabilir.
  • Siyah zeytin sindirim sistemi sağlığını korur. Özellikle kolon kanserine yakalanma olasılığını azaltır. Ülser ve gastrit tedavisi için zeytinden alternatif olarak yararlanılabilir. Kabızlığa karşı faydalıdır. Bunların yanı sıra hormon sağlığını da korur.
  • Zeytin demir bakımından zengin içeriğe sahiptir. Kırmızı kan hücrelerinin sağlığını korur. Demir vücut için genel anlamda oldukça faydalı bir bileşendir. Saç, tırnak, cilt gibi pek çok alanda demirin önemli fonksiyonları vardır.
  • Siyah zeytin göz sağlığını koruyucu etki yaratır. Gözde retina sağlığına ciddi anlamda katkı sağlar. İçerdiği A vitamini sayesinde katarakt hastalığına yakalanma olasılığını azaltır. Ayrıca ileri yaşlara bağlı gelişebilecek göz hastalıklarını engeller.
  • Siyah zeytinin beyin sağlığı içinde faydaları vardır. Yaşlanmaya bağlı gelişen zihinsel problemlere karşı iyi gelir.
  • Siyah zeytin karaciğer sağlığını korur. Karaciğer ağrılarını keser ve karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Sarılık için de oldukça faydalıdır.
  • Çocukların gelişimine ciddi anlamda katkı sağlar. Kanda şeker miktarını düşürür ve bağırsak solucanlarının düşmesine yardım eder.

Siyah zeytin nasıl saklanır?


Zeytin tuzluysa ve tuz tüketimi tercihe dilmiyorsa tuzunu atana kadar suyun içinde bekletilmelidir. Tuzsuz zeytin tüketimi sağlık açısından daha yararlıdır. Tuzu atılan zeytin bir kavanoza doldurulur. Kavanozun dibini hafif geçecek kadar su eklenir. Üzerine 2 tatlı kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı kadar mısır yağı eklenir. Son olarak kavanozun kapağı hava almayacak şekilde kapatılır. Bu şekilde serin bir yerde muhafaza edilebilir. Bu şekilde bekletilen zeytinlerin 10 gün boyunca ters düz edilmesi gerekir. Bu sayede eklenen yağ tüm zeytinlere eşit şekilde dağılır.

Siyah zeytin için zeytinyağı kullanılmamalıdır. Çünkü zeytinyağı zeytinin yumuşamasına ve çabuk bozulmasına yol açar. Bu nedenle salamura saklanacak zeytin için tercihen mısır yağı ya da Ayçiçek yağı kullanılmalıdır. Zeytinin küflenmemesi için saklanacak kavanozun plastik olması gerekir. 1 litrelik pet şişelerin içinde saklanabilir.

Siyah Zeytin Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Zeytinyağlı Barbunya Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı Barbunya Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Zeytinin Zararları Nelerdir?

Zeytinin Zararları Nelerdir?