Saç Bakımı Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Saç Bakımı Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç bakımı zeytinyağı; saçların sağlıklı olabilmesi için önemlidir. Omega yağ asitlerini içinde barındırdığından zeytinyağı saçları daha yumuşak ve ahenkli olmasını, doğal bir parlak içinde olmasını sağlar. Saç bakımında zeytinyağı ile faydalanmak için yemeklerin içinde zeytinyağı tüketilebilir ve ara ara saçlara zeytinyağı ile bakım yapılarak faydalanılabilir.


Saç bakımı zeytinyağı uygulaması ise

  • Saçlara uygulanması için ılık ya da soğuk bir şekilde kullanılmalıdır. Ilık ısıda bir zeytinyağı saç derilerine daha rahat indiğinden önerilir ama soğuk zeytinyağının da saçları ve saç derilerinin yumuşamasında oldukça tesirlidir.
  • Ilık zeytinyağı geniş bir tavanın içinde 1 dakika ısıtılabilir. Zeytinyağını ısıtabilmek için başka bir uygulama ise su dolu bir tencerenin içerisine cam şişe içindeki zeytinyağı koyularak 3-4 dakika ısıtılır.
  • Boyalardan, hava kirliliği, güneş ışınlarından, deniz suyunun yıprattığı saçlar için zeytinyağından yapılmış olan maskeler ile güçlendirilebilir. Saç bakımında zeytinyağı için saçın derisine 10-15 dakika kadar zeytinyağı ile masaj yapılır ve olan yağ 2-3 saat kadar saçta bekletilmesi yeterlidir.
  • Zeytinyağının saç dibine iyi bir şekilde nüfuz edilmesi ve saç derisini yumuşatabilmek için yağ sürüldükten sonra saçları nemli bir havlu ile sarılarak beklenilir.

Zeytinyağı saçtan çıkarmak için

  • Zeytinyağını saçtan bir süre beklettikten sonra her zaman kullanılan şampuan ile yıkanarak çıkartılır.
  • Zeytinyağı saçtan çıkarmak için zorlanılıyor ise 1 kaşık sirke ile 1 bardak su beraber karıştırılır ve saçlar bu su ile tekrardan yıkanabilir.
  • Sirkenin zeytinyağı daha rahat çıkartılmasına yardımcı olur ve saçlara doğal bir parlaklık kazandırır. Banyodan çıktıktan sonra sirkenin kokusu rahatsız edebilir ama saçlar kurumaya başladıktan sonra sirkenin ağır olan kokusu geçmeye başlar.
  • Saçlar çok fazla yıpranmış ise zeytinyağı ile yapılan bu işlem haftada 2 defa yapılabilir. Normal saçlarda ayda 2-3 defa zeytinyağı ile bakım yapılması yeterlidir. Kişinin saçları çok yağlı ise zeytinyağı sadece saç derisine ve saçların uç kısımlarına sürür. Eğer saçlar oldukça kuru ise saç tellerinin diplerinin uç kısımlarına kadar zeytinyağı sürebilirsiniz.

Saç Bakımı Zeytinyağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zeytinin Zararları Nelerdir?

Zeytinin Zararları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çörek Otu Yağı ve Zeytinyağı Karışımı

Çörek Otu Yağı ve Zeytinyağı Karışımı

Zeytin Fidanı Türleri ve Özellikleri

Zeytin Fidanı Türleri ve Özellikleri

Zeytinyağlı Bamya Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı Bamya Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağı Kabızlığa İyi Gelir mi?

Zeytinyağı Kabızlığa İyi Gelir mi?

Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği

Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği