Cilde Zeytinyağı Sürmenin Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Cilde Zeytinyağı Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Cilde Zeytinyağı Sürmek, Zeytinyağı, doymamış yağ asitleri bakımından çok zengin bir yağdır. Zeytinyağının içerisinde bulunan, omega 3'ün eksikliği ciltte dökülme ve kurumalara, tırnaklarda ve saçta kırılmaya neden olur. Zeytinyağı, cilde diğer bitki yağlarından daha faydalı bir yağdır. Cilde zeytinyağı sürmek, özellikle sivilceler de oldukça etkili bir yöntemdir. Zeytinyağı cildi, esnek bir hale getirir. Bu sebeple; hamile bayanlar özellikle hamileliğin son üç ayında, vücutlarına masaj yoluyla zeytinyağı uygulamalarında fayda vardır. Uzun yıllar boyunca cilde zeytinyağı sürmek, özellikle bayanlar tarafından oldukça fazla tercih edilen bir durumdur. Zeytinyağının faydalı etkilerinin dışında, ağır dokusu sebebiyle dikkat edilmesi gereken durumlarda vardır. Cilde zeytinyağı sürerken az miktarda ve masaj yoluyla uygulamak gerekecektir. Özellikle yağlı ciltlerde kullanımında, daha dikkatli olmak gerekir. Çünkü, zeytinyağı ciltteki yağlanmayı hızlandıracaktır. Ayrıca ciltte uygulamadan sonra, yapışkan bir his bırakabilir.

Evde hazırlanabilen, deniz tuzu ve zeytinyağı kürü ile stresten kurtulabilir ve cildinize esneklik kazandırabilirsiniz. Bir yumurta ve bir miktar zeytinyağından oluşan karışım, haftada bir cilde uygulanabilir. Yapılan karışımı, iyice karıştırıp cilde sürdükten sonra 20 dakika kadar bekletmek yeterli olacaktır. Daha sonra ise ılık suyla yıkayın. Uygulanılan bu maskeyle, daha parlak ve daha az kırışık bir cilde sahip olacaksınız.

Eğer tabakalanmış bir cilde sahipseniz, rendelenmiş havuçla bir kaşık zeytinyağını karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Cildinizin parlaması içinde, taze kremayla 2 kaşık zeytinyağını karıştırıp, cildinize uygulamayı deneyebilirsiniz. Nemli ve sıkı bir cilde sahip olmak için ise çeyrek limon ve zeytinyağını yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağının en önemli özelliği ise cildin yaşlanmasını geciktirmesidir. Zeytin ağacının, dünyanın en uzun ömürlü ağacının olması zeytin ve zeytinyağının faydalarında etkili midir bilinmez ama, bilimsel olarak cildi sıkılaştırıp nemlendirdiği kanıtlanmıştır. Bu sebeple, kozmetik ürünlerinin birçoğunda da zeytinyağı kullanılmaktadır.

Cilde zeytinyağı sürmek, cildin güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmasını sağlar. Özellikle, kuru ve alerjik bir cilde sahip olanlar, zeytinyağını ciltlerine rahatlıkla uygulayabilirler. Zeytinyağını cildi nemlendirmek için kullanacaksak, en uygun zaman banyo sonrasıdır. Çünkü, banyo sorası vücudumuz temizlenmiş ve gözenekleri açılmıştır. Cilde zeytinyağı sürdükten sonra, kıyafetlerinizin yağ olmaması için, masajla iyice vücudunuza yedirdikten sonra, kıyafetinizi giymeniz uygun olacaktır.

Cilde Zeytinyağı Sürmek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6