Zeytin Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zeytin Türleri ve Özellikleri

Zeytin, ülkemizin Akdeniz bölgesinde çok sık yetişen bir meyvedir. Çok eski zamanlardan bu günlere kadar insanların sabah kahvaltılarında olmazsa olmazlardan biri olan zeytin, ülkemizde yetiştirilmesi nedeniyle maddi olarak da oldukça uygundur. Zeytin, insanların çok sevdiği lezzetlerden biridir. Lezzetinin yanı sıra sağlığa olan faydaları nedeniyle de oldukça çok tüketilir. Zeytinin içerisinde uçucu yağlar ve organik asitler bulunmaktadır. Bu maddeler içerisinde ise insan vücudu için gerekli olan birçok farklı vitamin ve mineral bulunmaktadır. İnsanlar zeytini tüketmeden de faydalarından yararlanırlar. Özellikle dermokozmetik olarak kullanılan zeytin, cilt güzelliğinde çok büyük önem taşır. İçerisinde bulundurduğu yağlar ve asitler insanlarda saç sağlığı da dahil olmak üzere çok büyük faydalar sağlar. Günümüzde zeytinden elde edilen özel maddeler, sabunlarda ve şampuanlarda da kullanılmaktadır. Zeytinden elde edilmiş faydalı maddelerin bulunduğu şampuanlar ise insanlarda çok etkili olarak değişimlere neden olmaktadır. Özellikle saç dökülmesi ve kepek probleminde bu şampuanlar oldukça etkilidir. Zeytin, yüzyıllar önce ülkemiz sınırları içerisinde Akdeniz bölgesinde sağlık amacıyla kullanılmış ve bu şekilde birçok kişinin sağlık problemlerini çözmüş bir meyvedir. Hala günümüzde zeytin, yaygın olarak alternatif tıpta kullanılmaktadır. Bu nedenle sizlerde birazdan bahsedeceğimiz sorunlar için zeytin kullanabilirsiniz.


Zeytinin faydaları nelerdir?

  • Yapılan bilisel araştırmalara göre insanlarında günlük olarak tükettikleri zeytinler, kişilerin dolaşım sistemlerinde müthiş bir etki göstererek kolesterol problemlerini ciddi bir şekilde azaltmaktadır. Zeytin içerisinde bulunan serbest radikallerle savaşan antioksidanlar sayesinde bu gibi problemler için bol bol zeytin tüketebilirsiniz.
  • Zeytin içerisinde bulunan maddeler, insan vücudunda kan hücrelerinin sürekli olarak sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kansızlık problemi yaşayan insanlar için zeytin çok büyük önem taşır.
  • Her sabah tüketilen zeytin, kişilerde stresin biraz daha bastırılmasında etkili olmaktadır. Bunun için her sabah zeytin tüketmeyi unutmayın.
  • Kolon kanserinin zeytin içerisinde bulunan yağlar sayesinde oluşumunun engellenmesi mümkündür.
  • Zeytinin bir diğer faydası ise insanlarda çok karşılaşılan mide yanmalarını azaltması ve midede meydana gelen ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıklarını gidermesidir. Bu problemlerin belirtileri insanlarda ciddi rahatsızlıklara neden olduğu için hızlı bir şekilde çözülmesi gerekmektedir.
  • A vitamini açısından en az havuç kadar zeytin de etkilidir. Bu nedenle üreme sistemi ve göz sağlığı için bol bol zeytin tüketmelisiniz.
Tüm bu faydaları nedeniyle zeytin tüketiminin arttırılması sağlığınız açısından olumlu etkilere neden olacaktır. Özellikle çocukların bol bol vitamine ihtiyaçlarının olması nedeniyle çocuklarınıza sabah kahvaltılarında zeytin yemeyi alışkanlık haline getirin. Zeytin ülkemizde çok farklı şekillerde tüketilmektedir. Özellikle siyah zeytin ve yeşil zeytin, en çok tüketilen zeytin türleri arasında yer alır. Bunun yanında ayrıca turşu yapılmış zeytinlerde insanlar tarafından çok sevilir. Zeytin, insanların güne enerjik bir şekilde başlamaları için önemli bir meyvedir. Sizlerde iş hayatınızda daha enerjik ve zinde olmak için sabah kahvaltılarınızda zeytin tüketin. Zaten içerisinde bulunan vitamin ve mineraller nedeniyle birçok Uzman doktor, insanların diyet listelerine zeytin eklemektedir.


Zeytin yetiştirilmesi


Zeytin, daha önceden de belirttiğimiz gibi Akdeniz ve Ege kıyılarında çok fazla yetişen bir meyvedir. Burada yetişen zeytin ağaçları oldukça büyük ve kalın bir gövdeye sahip olurlar. Yaklaşık olarak 10 metre kadar boya sahip olan zeytin ağaçları, bu büyüklükleri nedeniyle zeytin üreticilerine bazı zorluklar çıkarsa bile üreticiler maddi olarak oldukça ciddi bir oranda kar elde ederler. Zeytin, fidan olarak dikildikten sonra yaklaşık 5 yıl içerisinde meyve vermeye başlarlar. Diğer meyvelere göre bu sürenin daha uzun olduğunu söyleyebiliriz. Zeytinler toplandıktan sonra hem meyve hem de yağ elde edildiğinden maddi olarak kazançta artmaktadır.

Zeytin Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Zeytinyağlı Dolma İçi Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı Dolma İçi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Zeytinyağı Yüze Sürülürmü?

Zeytinyağı Yüze Sürülürmü?